<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Organizační část > Jednání povodňové komise |
Článek 1
Komise se schází k projednávání potřebných opatření podle povodňové situace, jakož i mimo období povodní ohrožujících rozsáhlá území, k projednávání organizačních a jiných závažných otázek k zabezpečení ochrany před povodněmi.
Předseda Komise je povinen komisi svolat na žádost předsedů povodňových komisí obcí v rámci okresu nebo na žádost správce toku.
Článek 2
Sídlem Komise je Mladá Boleslav. Technické a organizační zázemí Komise zabezpečuje Magistrát města Mladá Boleslav, kde probíhají i vlastní jednání. V případě potřeby může jednání být svoláno i do jiných míst.
Článek 3
Jednání svolává a řídí předseda Komise a v době jeho nepřítomnosti místopředseda Komise.
Článek 4
Jednání Komise se svolává alespoň 1 x do roka. Na tomto jednání se prověřují přípravná a preventivní opatření prováděná mimo období povodní, například:
•prověrka povodňového plánu okresu, včetně přijetí případných změn a doplňků,
•prověrka organizační a technické přípravy včetně spojení,
•podněty povodňovým orgánům k uložení potřebných opatření v zájmu ochrany před povodněmi,
•hodnocení uplynulého období.
K tomuto jednání je zpravidla přizván i pracovní štáb Komise a zástupci povodňových komisí obcí.
Článek 5
V období povodní zahajuje Komise činnost při dosažení
2. stupně povodňové aktivity v zájmovém území
nebo na žádost povodňové komise obce, případně správce toku.
Komise řídí, koordinuje a kontroluje ochranu před povodněmi včetně potřebných opatření v rámci území okresu. k operativnímu plnění úkolů komise vytváří po dohodě s příslušnými orgány a organizacemi v okrese svůj pracovní štáb a předkládá návrhy na opatření, popřípadě zajišťuje provedení těchto opatření.
•především přebírá informace od hlásného systému a předpovědní služby Českého hydrometeorologického ústavu, dispečinku Povodí a povodňových komisí obcí.
•ve spolupráci s povodňovými komisemi obcí vyhlašuje a odvolává 2. a 3. stupeň povodňové aktivity.
•povoluje a nařizuje správcům vodohospodářských děl mimořádné manipulace na vodních dílech nad rámce schváleného manipulačního řádu s možným dosahem v rámci okresu,
•posuzuje vliv zabezpečovacích prací na vodních tocích a vodohospodářských dílech na odtokový režim a koordinuje jejich provádění,
•koordinuje provádění záchranných a zabezpečovacích prací,
•vyžaduje pomoc orgánů, právnických a fyzických osob (jednotek HZS, armády, atd.),
•dokladuje majetkovou újmu vzniklou v důsledku činnosti nebo opatření uložených v době povodně povodňovou komisí,
•vede záznamy v povodňové knize (činnost komise se zaznamenává do tiskopisů, zásadní záznamy se zaznamenávají do povodňové knihy).
Článek 6
Členové Komise jsou povinni při dosažení 1. stupně povodňové aktivity v zájmovém povodí na vyzvání oznámit svou dosažitelnost předsedovi povodňové komise, případně vedoucímu povodňového štábu.
Článek 7
K zajištění úkolů souvisejících se zmírněním povodní a škod jimi způsobených, může Komise v období, kdy vykonává svou činnost vyžadovat v rozsahu stanoveném právními předpisy pomoc české armády ČR, jednotek HZS, jakož i pomoc ostatních orgánů, organizací a občanů. Kontakt se jmenovanými složkami zabezpečují příslušníci jmenovaní Komisí.
Článek 8
Hrozí-li nebezpečí z prodlení, které ohrožuje životy a zdraví občanů (případně zvířat) a majetky občanů, může učinit a nařídit neodkladná opatření předseda Komise nebo jím pověřený člen.
stránka c_jednani_povodnove_komise.htm aktualizována: 13.06.2022, publikována: 27.06.2024